Romania Design - tutoriale, lectii, scoala, design
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

3D - uri simple in Illustrator Empty 3D - uri simple in Illustrator Mar Aug 03, 2010 3:08 pm1

leovlad

leovlad

Nou venit
Nou venit
Pentru toti cei interesati sa faca diferite forme curbate 3D le recomand comanda "Revolve" (Effect>3D>Revolve).
Aceasta se poate folosi la modul cel mai basic pentru a crea cu usurinta o sfera.
Mai jos am sa va arat ceva mai complicat cum ar fi o sticla de bere.
In mare comanda Revolve roteste un obiect in jurul unei axe alese de catre utilizator.
Dar sa lasam vorba si sa trecem la actiune:

In primul rand pentru a obtine efectul dorit avem nevoie de Jumatate din conturul sticlei. Atentie! Nu degeaba am zis Jumatate!
Daca aceasta jumatate de contur se va roti in jurul axei se va obtine un intreg.

3D - uri simple in Illustrator 10088646

Uploaded with ImageShack.us

Acum simplu ca buna ziua: Effect > 3D > Revolve

3D - uri simple in Illustrator 77044575

Uploaded with ImageShack.us

Si o sa va apara un meniu ca mai jos

3D - uri simple in Illustrator 45268016

Uploaded with ImageShack.us

Aici poate aparea o singura problema si anume Alesul liniei in jurul careia se va face revolve-ul. Avand in vedere ca eu am desenat conturul din partea
dreapta a sticlei inseamna ca va trebui sa aleg latura din stanga astfel incat rotirea sa se faca catre stanga.

In final iata ce obtineti:

3D - uri simple in Illustrator 21919678

Uploaded with ImageShack.us

Culoarea obiectului este data de culoarea aleasa ptr Stroke! Restul adica alegerea pozitiei de iluminare, a intensitatii acesteia etc se face din meniul de revolve!

Sper ca v-am fost de folos cu acest sfat (ca nu pot sa-i spun tutorial).

Spor la 3D-uit!

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Mar Aug 03, 2010 3:21 pm2

tehu

tehu

Admin
Foarte bun mini-tutorialul, multumim.

https://photoshopx.forumgratuit.ro

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Mar Aug 03, 2010 3:22 pm3

leovlad

leovlad

Nou venit
Nou venit
Nu e chiar tutorial ci doar un sfat! Tutoriale mai tarziu un pic! Smile

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Mar Aug 03, 2010 3:28 pm4

mikk

mikk

Admin
Interesant..deacum ma apuc si eu de ilustrator..Very Happy

http://blogmikk.wordpress.com/

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Dum Aug 08, 2010 4:53 pm5

SDLV

SDLV

Nou venit
Nou venit
salut...abia astept sa puneti cateva tutoriale Illustrator...si eu m-am apucat de curand sa invat Illustrator CS4 ... si imi place Smile

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Dum Aug 08, 2010 4:57 pm6

nejylici0us

nejylici0us

Membru
Membru
M-ar interesa şi pe mine Illustratpr, dar pe mine încă mă bate photoshop, şi am înţeles că dacă te obişnuieşti cu photoshop-ul e mai greu să treci la Illustrator, să înveţi..
ON: Frumos tutorial Smile

http://darkstrike.ro

3D - uri simple in Illustrator Empty Re: 3D - uri simple in Illustrator Lun Aug 09, 2010 1:51 pm7

leovlad

leovlad

Nou venit
Nou venit
Multumesc pentru apreciere. Trebuie sa ma repet si sa spun ca acesta nu e un tutorial ci un sfat pentru folosirea uneltei Revolve.

@nejylici0us: Sa stii ca nu e nici pe departe adevarat. Photoshop si Illustrator sunt programe care trateaza lucruri 100% diferite. Photoshop-ul lucreaza cu Bitmap-uri iar Illustrator-ul cu vectori. Eu pot sa ma mandresc ca le stiu pe amandoua mai mult decat bine, dat fiind faptul ca din aceste programe imi castig painea. La fel ca multi graficieni/designeri si eu am inceput tot cu photoshop-ul ( photoshop 4 Twisted Evil ) si am descoperit Illustrator-ul de-abia la Illustrator CS. Nu mi s-a parut deloc greu pentru ca de la inceput m-am asteptat la altceva.
Sfatul meu este sa incerci si ai sa vezi ca nu e asa greu precum pare. Singura smecherie e sa intelegi diferenta intre Vector si Bitmap!!!!!


Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente